JEDEN DZIEŃ W ZAKOPANEM

5.01.2014

Mamy tylko jeden dzień na zwiedzenie Zakopanego, w związku z tym wstajemy w miarę wcześnie, aby zobaczyć jak najwięcej.

To fakt, że nie lubimy zimy, ale stolica polskich gór bez śniegu powoduje, że turystów jest o wiele mniej. Dobrze, że są sztucznie naśnieżane stoki narciarskie. Tylko dzięki temu wiemy jaka jest pora roku.

0-zakopane

Zaczynamy od „wiosennego” spaceru po Krupówkach – najbardziej znanej ulicy w Zakopanem. Pięknie świecące słoneczko dodaje nam energii. Ulica doprowadza nas do kolejki linowej na Gubałówkę. Już 100 metrów przed wejściem zaczepiają nas tutejsi mieszkańcy chcący sprzedać nam bilety na kolejkę argumentując, że będziemy stali minimum godzinę w kasie, bo jest tylu chętnych, bądź leniwych ludzi chcących udać się na Gubałówkę wjeżdżając, a nie wchodząc. Tak, my też do nich należymy, więc decydujemy się kupić bilet o 5 zł droższy niż w kasie, aby oszczędzić sobie czekania. Jak widać Polacy potrafią zrobić biznes na wszystkim.

1-zakopane

Po 5 minutach jesteśmy na Gubałówce, najpopularniejszym miejscu (zaraz po Krupówkach) w Zakopanem. Dawna nazwa Gubałówki to Antgua, mimo że jestem tutaj trzeci raz to pierwszy raz słyszę tą nazwę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krótki spacer, kilka fotek i udajemy się do jednej z kilku karczm z tarasem widokowym na panoramę Zakopanego i Tatr. Zamawiamy kawę i rozkoszujemy się widokiem. Zaczyna trochę kropić, ale z cukru nie jesteśmy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wracamy tą samą trasą na Krupówki i udajemy się skosztować oscypka z żurawiną. Osobiście, nie przepadam za tym regionalnym smakołykiem, ale Angela je uwielbia, więc zmuszam się do spróbowania choć kawałeczka… Z marnym skutkiem niestety.

4-zakopane

5-zakopane

Kolejny punkt zwiedzania to Wielka Krokiew. Kupujemy bilety po 10 zł i wjeżdżamy kolejką linową na samą górę, aby zobaczyć jak widzą świat skoczkowie podczas zawodów.

6-zakopane

7-zakopane

Wracając na dół, każdemu robiona jest pamiątkowa fotografia, którą można kupić za dyszkę.

8-zakopane

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy Kierpcówkach też jest godne uwagi, ponieważ zostało ono wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 1981 roku. Sam papież odwiedził i konsekrował to miejsce podczas swojej VI pielgrzymki do Polski w 1997 roku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Będąc przy kościele, bardzo dobrze jest widoczny Giewont. Fantazja ludzka wypatrzyła w nim śpiącego Rycerza, jego głowa to Wielki Giewont, natomiast tułów – Długi Giewont. Legenda głosi, że w jaskini w skałach góry śpią rycerze Bolesława Śmiałego, którzy zbudzą się, gdy Ojczyzna będzie w potrzebie.

10-zakopane

Jesteśmy już głodne, trafiamy do pobliskiej restauracji „Dwór Ślebody”, która zachęca nas do wejścia regionalną kuchnią. Decydujemy się na placka po zbójnicku i oscypka z grilla z żurawiną. Z czystym sumieniem polecamy, bo jedzenie rzeczywiście jest smaczne, a przynajmniej nasze potrawy były strzałem w dziesiątkę.

11-zakopane

Zrobiło się już ciemno. Pozwalamy sobie na jeszcze jeden wieczorny spacer wzdłuż pięknie oświetlonych Krupówek nocą i następnie wracamy do naszego Pensjonatu w Kościelisku.

12-zakopane

Uprzejmi właściciele pozwalają zorganizować nam ognisko w małym gronie, więc udaje nam się bardzo miło zakończyć dzień w Zakopanem. Pieczemy kiełbaski i pijemy wino grzane, a z czasem nawet próbujemy śpiewać góralskie przyśpiewki…

13-zakopane

Więcej zdjęć na naszym facebookowym fanpage’u:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.247104025467253.1073741837.212570245587298&type=1