Jak podróżować w szpilkach? – czyli tanio ale jednocześnie z klasą

001-jak-podrozowac

Czym podróżować po Polsce?

Wiele osób pyta się mnie skąd biorę pieniądze na wszystkie podróże, nie jeżdżę stopem bo dla mnie jest to niebezpieczne i brak mi odwagi aby wsiadać do obcego pojazdu, rowerem lubię jeździć, ale rekreacyjnie – długie trasy to nie dla mnie. Często podróżuję samolotem, jestem na tyle wygodna że latam nawet w Polsce z jednego miasta do drugiego. Wcale to nie oznacza, że wydaję fortunę, czasami jest to nawet tańsze.

  • SAMOLOT

Ryanair już od kilku miesięcy ma promocyjne ceny na trasie Warszawa-Wrocław i Warszawa-Gdańsk. Można kupić bilet już od 19 zł w jedną stronę (ostatnio nawet widziałam cenę 9 zł!). W cenę wliczony jest bagaż podręczny do 10 kg o wymiarach 55x40x20. To mała walizka, w którą można naprawdę sporo zmieścić. Jedynym minusem jest to, że Ryanair wylatuje z Modlina – ok. 40 km od Warszawy. Można tam dojechać Modlin Busem (www.modlinbus.pl). Zazwyczaj przy lotach międzymiastowych cena to ok. 19 zł. Mimo wszystko cena 40 zł z Warszawy do Wrocławia czy Gdańska to naprawdę tanio. Lot trwa pół godziny!

Jak macie duży bagaż rejestrowany to warto poszukać przelotu liniami LOT, czasem też mają promocyjne ceny – leciałam kiedyś z Wrocławia do Warszawy za 100 zł, ale w cenę zawsze wliczony jest duży bagaż (w Ryanair trzeba go dokupić za kilkadziesiąt złotych).

Tanie loty najlepiej wyszukiwać na stronie www.skyscanner.pl lub bezpośrednio na stronie linii lotnicznych. Polecam ściągnąć sobie aplikację SKYSCANNER na telefon. Można na niej śledzić interesujące nas loty, ja zawsze jej używam. Dzięki temu nigdy nie przepłacam za bilety.

  • POCIĄG

Lubię jeździć pociągiem, jest bardziej komfortowy od autobusu czy busa. Trwa to dłużej niż samolotem ale zawsze w trasie można nadrobić zaległości w książkach. Gdy nie mogę znaleźć taniego lotu, szukam pociągu.

Kupując bilet wcześniej można go nabyć w promocyjnej cenie. Na trasie Zamość-Wrocław (pociąg Kossak) można już go kupić za 20 zł (studencki). To już nie te pociągi, które jeździły kilka lat temu, wciąż są wolne ale bardziej nowoczesne. Podróż trwa ok. 10 godzin – o ile się nie opóźni co często się zdarza w naszym kraju. Jednak w pociągu jest wagon restauracyjny, można kupić napoje lub jedzeniu u Pani jeżdżącej z wóżkiem. Przy fotelach znajdują się też gniazdka elektryczne, a z toalet korzysta się z większą przyjemnością bo są o niebo lepsze niż kiedyś.

Podoba mi się to, że PKP wprowadziło elektrniczne bilety, które zapisuje się w swoich smartfonach. Teraz wyszukuje połączenia na stronie www.rozklad-pkp.pl, tam klikam „kup bilet”, płacę i dostaję go na maila.

Może Pendolino?

Chciałam ostatnio wypróbować ten nowoczesny pociąg. Szukałam połączenia na trasie Warszawa-Częstochowa, ale kupiłam ostatecznie bilet na pociąg TLK. Dlaczego? Był o ponad połowę tańszy a podróż trwała tylko o 30 minut dłużej. Może był mniej ekskluzywny ale po co przepłacać? Z tego co wiem Pendolino miało być superszybkie, a widzę że jest niewielka różnica czasowa przy zwykłych pociągach. Nie wiem jak jest na innych trasach, bo sprawdzałam tylko na tej jednej. :)

  •  AUTOBUS

Polski Bus (www.polskibus.pl), Albatros bus (www.albatrosbus.pl)

Można kupić bilet już od złotówki, a w pojazdach jest darmowe wifi i gniazdka elektryczne! W Polskim Busie na wybranych trasach jest serwowane również jedzonko.

  •  BLA BLA CAR

Na stronie www.blablacar.pl znajdziemy oferty wspólnych przejazdów. Łączą się tutaj kierowcy, którzy dysponują wolnymi miejscami z osobami szukającymi transportu. Korzystałam kilka razy i jestem zadowolona. Zawsze wybieram kierowców, którzy mają przynajmniej kilka pozytywnych opinii.

  • BUS

Nie cierpię jeździć busami, ten środek transportu wybieram w ostateczności. Są małe i jest ciasno, po kilkugodzinnej podróży człowiek jest cały obolały.

Max Bus -> Kraków-Zamość

busy są nowoczesne posiadające wifi, ale podróż na tej trasie trwa aż 6 godzin.

Big Bus -> Warszawa-Lublin-Zamość-Tomaszów Lub.

Chyba nic dobrego nie mogę napisać o tej firmie poza tym że dotychczas był to jedyny bezpośredni transport na trasie Wawa-Tomaszów (teraz jeździ też Albatros Bus ale podróż trwa godzinę dłużej), dlatego gdy na Bla Bla Car nic nie znajdę to wybieram tego przewoźnika bo nie lubię się przesiadać. Busy są stare, często się psują – o klimatyzacji w lecie można zapomnieć! Do tego kierowcy są zawsze w złym nastroju i brak im kultury…

PS Nikt mi nie zapłacił za reklamę swojej firmy. ;) Wszystkie przedstawione środki transportu i strony internetowe są sprawdzone przeze mnie, dlatego je polecam.