Kair 2015

Kair 2015

Kair to stolica i największe miasto Egiptu. Żyje tutaj ok. 20 mln ludzi w nocy, a w dzień blisko 2 miliony więcej – aż tyle osób dojeżdża tutaj do pracy lub szkoły.

001-kair

Inne nazwy Kairu:

„Miasto Tysiąca Minaretów”, „Matka Świata” – największy ośrodek świata islamskiego. Chyba nie ma ulicy na której nie stoi meczet.

002-kair

„Miasto Umarłych” – ok. 2 mln osób mieszka w grobowcach znajdujących się w centralnej części Kairu. Jest to miejsce unikalne – nagrobki swoich przodków służą jako stoły lub łóżka. Żyją tutaj najbiedniejsi mieszkańcy stolicy, mają doprowadzony nielegalnie prąd i wodę, nie płacą też podatków. Między grobowcami zrobione są drogi przez które normalnie kursują autobusy, funkcjonują też szkoły oraz sklepy – można powiedzieć, że jest to miasteczko położone na cmentarzu. Mieszkańcy „Miasta Umarłych” mieli możliwość przeprowadzki do wybudowanych bloków na przedmieściach jednak nie zgodzili się. Przypuszczam, że jest im wygodnie tu mieszkać i są przyzwyczajeni.

Turyści raczej nie są mile widziani i dla bezpieczeństwa nie zabrali nas tam, dlatego „Miasto Umarłych” zobaczyłam jedynie z okna autokaru.

003-kair

W Kairze spędziłam tylko kilka godzin co jest tylko kroplą w morzu, bo przecież to ogromne miasto. Kupiłam wycieczkę z Hurghady więc sama podróż zajęła ok. 7 godzin w jedną stronę. Dużo osób odradza tą wyprawę, bo wszystko się zwiedza w pośpiechu ze względu na brak czasu. Jeśli zależy Wam tylko na zrobieniu zdjęcia przed piramidą to rzeczywiście jest to strata czasu, ale jak kogoś interesuje trochę historii to nie ma nad czym się zastanawiać. Dojazd jest bardzo męczący, ale to wszystko co możemy zobaczyć na miejscu jest niesamowite. Chętnie tam pojadę jeszcze raz aby zobaczyć więcej, może następnym razem indywidualnie.

U kogo najlepiej kupić wycieczkę do Kairu?

Hurghada – 3M TOURS (www.3mtours.pl) – 55 $

Sharm el Sheikh – SŁONECZNY SHARM (www.sharm.com.pl) – 45 $

Są to sprawdzone przeze mnie biura (byłam już 3 razy w Egipcie), wycieczki organizowane są z polskojęzycznym przewodnikiem. Naprawdę szczerze polecam. Dla porównania taka wycieczka u rezydenta kosztuje nawet dwa razy więcej.

Co zobaczymy w Kairze?

MUZEUM EGIPSKIE

Indywidualny wstęp to koszt 75 funtów egipskich – ok. 10 dolarów (kupując wycieczkę do Kairu – bilet jest w cenie)

004-kair

005-kair

Muzeum Starożytności znajduje się w centrum Kairu na placu Wyzwolenia. Wkrótce zostanie ono przeniesione do nowego budynku niedaleko Piramid w Gizie. Prace nad budową obecnego muzeum rozpoczęły się w 1897 roku, a zakończyły w 1901. Liczba przedstawionych eksponatów przekracza 150 tysięcy sztuk! Zdjęcia można robić jedynie na zewnątrz, w środku jest to zabronione. Aparaty trzeba zostawić w depozycie.

006-kair

Nad wejściem do muzeum znajdują się dwa posągi Izis (bogini magii, mądrości, odrodzenia, leczenia, władzy, miłości, małżeństwa, macierzyństwa oraz zmarłych), a na środku głowa bogini Hathor (bogini nieba).

Najważniejsze eksponaty muzeum:

 • kopia „kamienia z Rosetty” – oryginał znajduje się w Muzeum Brytyjskim w Londynie. Kamień z Rozety stał się kluczem do odczytania hieroglifów przez francuza Jean Francoiz Champollion w 1821 r.
 • Paleta Narmera – pierwszy dokument Starożytnego Egiptu. Jest to najstarszy istniejący dokument poświęcony połączeniu Dolnego Egiptu z Górnym.
 • posąg Faraona Dżesera – założyciela III dynastii i Starego Państwa. To dla niego zbudowano pierwszą na świecie piramidę 4700 lat temu.
 • Triada Króla Mykerinosa – eksponat ma 4600 lat. Mykerinos był budowniczym trzeciej piramidy w Gizie.
 • Posąg Faraona Chefrena (zbudował drugą piramidę w Gizie) – wykonany z diorytu, został odkryty w studzience na terenie tzw. Dolnej Świątyni obok Sfinksa. Jako ciekawostkę dodam, że dioryt jest najtwardszym kamieniem w Egipcie, do tej pory nie wiadomo jak udało się go wykuć i wypolerować z taką precyzją bez narzędzi z żelaza aż 4600 lat temu!
 • wiele małych posągów pokazujących umiejętności rzeźbiarzy z okresu Starego Państwa. Mężczyźni zawsze mają ciemny kolor skóry, a kobiety zazwyczaj jasny. Dlaczego? Dlatego że zazwyczaj kobiety pracowały w domu więc nie były opalone. ;)
 • figura „Sołtysa Wsi” – najstarsza na świecie rzeźba z drewna sykomorowego. Ma piękne oczy zrobione z kryształu.
 • Faraon Cheops – właściciel największej piramidy w Gizie. Jest to jedyna figurka tego faraona, zrobiona z kości słoniowej. Odnaleziona w Abydos.
 • granitowy posąg królowej Hatszepsut w pozycji klęczącej (ok. 1470 r. p.n.e.) – jedyna kobieta-faraon, która rządziła we własnym imieniu.
 • posąg Echnatona IV przedstawionego z ciałem kobiety. Posąg ma odzwierciedlać nowy styl w sztuce i nową wiarę, bo Echnaton był pierwszym który wprowadził religię monoteistyczną.
 • Skarby Tutenchamona – między innymi jego Maska to jedno z najwspanialszych dzieł kultury starożytnego Egiptu. Chyba każdy z nas ją widział w sieci, a na żywo robi jeszcze większe wrażenie – jest przepiękna, zrobiona ze złota i waży 11 kilogramów. Tutenchamon wstąpił na tron po śmierci Echnatona w wieku 9 lat i rządził tylko do 18 roku życia. Prawdopodobnie zmarł na malarię. Jego grobowiec (jako jedyny w całości) został odkryty w 1922 roku przez brytyjskiego archeologa Howarta Cartera. Znaleziono tam ok. 5 tysięcy przedmiotów – wszystkie znajdują się w Muzeum Egipskim.

007-kair

 • MUMIE – wejście do sali mumii królewskich dodatkowo płatne, ok. 15 $, ale można je zobaczyć bez płacenia z większej odległości ;) w muzeum znajduje się też wiele innych mumii (także mumii zwierząt) które można oglądać bez dodatkowej płatności. A mumia wygląda jak mumia, warto zobaczyć bo mają one naprawdę tysiące lat!

CYTADELA SALADYNA (CYTADELA KAIRSKA)

średniowieczna twierdza obronna zbudowana przez sułtana Saladyna w celach obronnych miasta przed najazdem Krzyżowców. Wiele bloków użytych do jej budowli pochodzi z rejonu piramid  w Gizie. Mieści się tutaj Alabastrowy Meczet uznawany za jeden z najpiękniejszych w Egipcie. Jego szczególną cechą są wąskie i wysokie minarety. Jego budowę rozpoczął król Egiptu Mohamed Ali w 1824 roku jego następca Said w 1857 roku. Nazwa meczetu pochodzi od białego alabastru, który pokrywa budowlę na zewnątrz i wewnątrz.

008-kair

REJS PO NILU

koszt – 7 $ od osoby

ok. półgodzinny rejs po Nilu tradycyjną egipską łodzią żaglową feluką. Warto się wybrać, możemy podziwiać Kair, a przewodnik opowiada wiele ciekawych historii.

009-kair

010-kair

011-kair

012-kair

INSTYTUT PAPIRUSU

013-kair

Cel zabrania turystów tutaj jest jeden – sprzedać jak najwięcej papirusów, zawsze mamy zagwarantowany rabat bo przecież przewodnik ma „znajomości” ;) a Egipcjanie potrafią zrobić pranie mózgu. Trzeba się uodpornić i jedynie słuchać uważnie, bo możemy dowiedzieć się jak powstaje papirus.

014-kair

Przez kilka godzin pobytu w Kairze możemy zobaczyć kawałek miasta a także urywek życia mieszkańców.

015-kair

Na drogach istnieją własne prawa – osiołek jadący pod prąd? czemu nie!

016-kair

Polski akcent w Egipcie – fiat 126p ;)

017-kair

Bezpańskie koty szukające jedzenia w śmietniku, takie widoki to norma. Kair jest strasznie brudnym miastem. Chyba ciężko zapanować nad porządkiem w mieście gdzie mieści się pół Polski.

018-kair

Wiele osób nosi też chleb na swojej głowie…

019-kair

020-kair

Większość czasu w stolicy stoi się w korkach. Każdy jeździ własnymi ścieżkami i nie patrzy na sygnalizację o ile taka występuje.. Tutaj kierowcy mają pierwszeństwo przed pieszymi, więc aby przejść na drugą stronę można się nieźle natrudzić, dziwię się że nikt nikogo nie przejechał podczas mojej wizyty.

021-kair

Prawie wszystkie budynki wyglądają na niedokończone. Z każdym pokoleniem dobudowywane są kolejne piętra, na samym dole mieszkają najstarsi, następnie z każdym piętrem budują się ich dzieci i wnuki.

022-kair

Trzeba uważać na sprzedających. Na każdym kroku ktoś chce nam wcisnąć coś za dolara.

023-kair

Najbardziej szkoda dzieciaków, które krzyczą „one dolar”…

024-kair

025-kair

Więcej zdjęć będzie można zobaczyć na facebookowym fanpage’u. O piramidach w Gizie napiszę w kolejnym poście.

Więcej zdjęć:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.416098601901127.1073741862.212570245587298&type=3