PIRAMIDY W GIZIE 2015

001-piramidy-w-gizie

Miasteczko Giza jest położone kilka kilometrów od Kairu. Znajdują się tutaj piramidy, które w okresie Rzymsko-greckim zostały zaliczone do jednego z 7 Cudów Świata Starożytnego. Należą one do najstarszych przetrwałych tego okresu budowli (wg badaczy mają blisko 5000 lat). Przyciagają i fascynują ludzi z całego świata, to wyjątkowe osiągniecie techniczne. Trudno uwierzyć, że zostały one stworzone przez człowieka…

002-piramidy-w-gizie

PIRAMIDA CHEOPSA – pierwsza piramida w Gizie. W Starożytności była znana jako Achet Chufu, czyli „horyzont Chufu”. Została zbudowana na rozkaz faraona Cheopsa prawdopodobnie ponad 4,5 tys. lat temu. Oryginalna wysokość piramidy to 146,6 metra, obecna wysokość – 137 m. Długość boku podstawy – 230 m. Posiada 104 schody i zbudowana jest z 2,3 milionów bloków wapiennych. Wstęp do piramidy Cheopsa kosztuje obecnie 30 dolarów (tak nam przekazał przewodnik).

003-piramidy-w-gizie

004-piramidy-w-gizie

Obok znajdują się 3 małe piramidy – małżonek Cheopsa – Meritit i Henutsen oraz matki CheopsaHetheperes I, wejście do jednej z nich jest za darmo a w środku zobaczymy to samo, czyli pustkę. Do piramid wchodzi się wąskim korytarzem, a w środku nie ma nic ciekawego i jest bardzo duszno. Jednak sama myśl znalezienia się w piramidzie to już jest „coś”.

005-piramidy-w-gizie

006-piramidy-w-gizie

007-piramidy-w-gizie

008-piramidy-w-gizie

PIRAMIDA CHEFRENA – Chefren to syn Cheopsa, wybudował on drugą piramidę. W Starożytności znana jako Wer-Chefre, co oznacza „Wielki jest Chefren”. Oryginalna wysokość 143,5 m, obecna – 136,5 m. Długość boku podstawy 215 m.

009-piramidy-w-gizie

PIRAMIDA MYKERINOSA – trzecie piramida należąca do syna Chefrena. Oryginalna wysokość 66,5 metra, obecna – 62 m. Długość boku podstawy – 108 m.

010-piramidy-w-gizie

Po południowej stronie piramidy Mykerinosa znajdują się 3 małe piramidy najbliższej rodziny faraonów.

011-piramidy-w-gizie

Można wykupić przejażdżkę wielbłądem za ok. 8 dolarów. Dowiozą nas na górkę z której widać piękną panoramę ze wszystkimi piramidami.

012-piramidy-w-gizie

013-piramidy-w-gizie

Można też kupić przejazd koniem lub rikszą, którą odradzam. Konie wyglądają na bardzo przestraszone i wyczerpane, widziałam jak właściciele okładają je batem, bo nie miały już siły iść. To smutne, że ludzie tak wykorzystują i krzywdzą zwierzęta dla własnych zysków…

014-piramidy-w-gizie

015-piramidy-w-gizie

WIELKI SFINKS – tajemnicza postać lwa o ludzkiej głowie. Powstał on z ogromnego monolitycznego bloku skalnego, jego wymiary to: długość – 73,5 m, wysokość – 20 m, szerokość – od 7 do 14 m. Jego twarz prawdopodobnie jest podobizną faraona Chefrena.

016-piramidy-w-gizie

017-piramidy-w-gizie

018-piramidy-w-gizie

Podczas zwiedzania piramid trzeba uważać na złodziei, najlepiej wartościowe rzeczy zostawić w autokarze, jeśli jest taka możliwość. Nie dawajcie też nikomu aparatów aby zrobili zdjęcia i nie przyjmujcie żadnych tzw. prezentów „za darmo”. W Egipcie nigdy nic nie jest za darmo! A jeśli już nawiążesz z kimś konwersację to ciężko się potem uwolnić od takiej osoby. Każdy wyciąga rękę po tzw. „bakszysz”, czyli napiwek. Trzymajcie się grupy i przewodnika a nic Wam nie grozi. ;)