
Krasnobród – co warto zobaczyć?
Zwiedzanie Krasnobrodu najlepiej zacząć od udania się na punkt widokowy i podziwiania całej panoramy miasteczka. Wieża widokowa (inaczej zwana basztą) mieści się na nieczynnym Kamieniołomie. Możemy na nim znaleźć odciski fauny i flory sprzed wielu milionów lat.
Pałac Leszczyńskich
położony w dzielnicy Podzamek, w okolicy zalewu krasnobrodzkiego. Był kiedyś własnością dziedziców Krasnobrodu, obecnie mieści się tutaj sanatorium rehabilitacyjne dla dzieci.
Krasnobród to również miejsce kultu Maryjnego, co roku na początku lipca udają się tutaj pielgrzymki z całej Polski. Nawet jeśli nie jesteście religijni warto odwiedzić te zabytkowe miesjca.
Barokowy kościół i dawny klasztor dominikański
Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny został wybudowany ponad 300 lat temu w pięknym barokowym stylu. Ufundowała go Marysieńka Sobieska – żona króla Jana III Sobieskiego, w podziękowaniu za uzdrowienie. W centrum ołtarza znajduje się cudowny obrazek Matki Boskiej Krasnobrodzkiej.
Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne
Znajduje się w budynku na przyklasztornym podwórzu.
Powstało w latach 1989-1994. Posiada 4 ekspozycje:
- Etnografia – Muzeum Wsi Krasnobrodzkiejdawny sprzęt gospodarczy i domowy, dawne narzędzia pracy wiejskich rzemieślników
- Paleontologia – skamieniałości roślin i zwierząteksponaty te pochodzą głównie z krasnobrodzkich kamieniołomów
- Garncarstwo krasnobrodzkiekiedyś Krasnobród był słynnym ośrodkiem garncarskim, niestety z czasem to zanikło. Znajdują się tutaj pamiątki po nieżyjących już dzisiaj garncarzach
- Flora i fauna Roztoczaznajduje się tutaj ponad 250 gatunków roślin i wiele gatunków zwierząt występujących na terenie Roztocza.
Ptaszarnia
Naprzeciwko Muzeum Parafialnego znajduje się mini zoo. Możemy tutaj zobaczyć między innymi: pawie, rasowe gołębie, bażanty, kuropatwy.
Muzeum Wieńców Dożynkowych
Mieści się również na podwórzu przyklasztornym obok ptaszarni. W muzeum możemy podziwiać wystawę wieńców dożynkowych robionych ze świeżych zbóż, ziół i kwiatów. W Krasnobrodzie co roku organizowane są dożynki parafialne, więc kolekcja wieńców się powiększa.
Kaplica na Wodzie
Od kościoła podążając aleją Najświętszej Marii Panny (inaczej zwaną kasztanową – to pomnik przyrody), mijając po drodze 3 mniejsze kapliczki, dotrzemy do kaplicy, w której znajduję się woda, która prawdopodobnie ma właściwości lecznicze. Ludzie z całej Polski, a może nawet i świata, przyjeżdżają czasami tylko po to aby napić się tej wody lub zamoczyć chociaż ręce. Wiara czyni cuda. Tutaj został odnaleziony święty obrazek Matki Boskiej Krasnobrodzkiej.
Często kapliczka nazywana jest kaplicą Objawień na wodzie. W 1960 roku Matka Boska objawiła się tutaj Jakubowi Ruszczykowi.
Mnóstwo ludzi co roku w Wielki Czwartek od północy zbiera się tam aby nabrać trochę wody ze źródła do domu. Podobno w ten dzień cudowna woda ma największą moc.
Kaplica świętego Rocha
Położona jest w pięknej dolinie św. Rocha otoczona lasem. Święty Roch jest patronem ludzi cierpiących na choroby zakaźne. Tutaj też znajduje się źródełko o właściwościach uzdrawiających. W kapliczce znajduje się również opis bitwy, która miała tu miejsce podczas powstania styczniowego. W połowie sierpnia odbywa się tutaj suma odpustowa ku czci św. Rocha. Przejście trzy razy po schodach wokół kaplicy ma nam przynieść szczęście i pomyślność w życiu. Są tacy, którzy pokonują tą trasęę nawet na kolanach wierząc w uzdrawiającą moc! Jest to nie lada wyzwanie…
Góra Chełmowa
Wzgórze zwane również Księżą Górą o wysokości 336 m n.p.m. Znajduje się tutaj stok narciarski, który niestety idzie na zmarnowanie, bo jest nieczynny. Mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Z Chełmowej Góry również możemy podziwiać panoramę miasteczka.
Na szczycie stoi ogromny krzyż, strzeże on Krasnobrodu.
Krasnobrodzkie atrakcje:
https://swiatnaszpilkach.pl/2015/04/krasnobrod-aktywny-wypoczynek-i-inne-atrakcje/