Krasnobród – serce Roztocza <3

 

panorama KRASNOBRÓD

Lubicie ciszę i spokój, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, spacery po lesie lub po prostu potrzebujecie odpoczynku od zgiełku miasta? Jeśli tak to przedstawiam Wam jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, położony w samym sercu Roztocza KRASNOBRÓD. To miasteczko w którym przeżyłam pierwsze 20 lat swojego życia i do którego wciąż często wracam, bo tylko tutaj jest mój prawdziwy dom. Krasnobród posiada prawa miejskie od 1995 roku, ale mieszka tutaj niespełna 4 tysiące osób. Od 2002 roku miasto otrzymało także status UZDROWISKA.

KRASNOBRÓD to typowo turystyczna miejscowość, większość osób żyje tu głównie z turystyki. Dzięki turystom rozwija się w błyskawicznym tempie. Wielu moich znajomych twierdzi że nazwa miasteczka jest bajkowa, prawie każdy przekręca ją na „Krasnogród”, gdy ich poprawiam na -bród to pytają się czy tutaj jest brudno? Już wyjaśniam znaczenie nazwy:

„Krasno” oznacza „piękno”, a „bród” to płytkie miejsce w rzece przez które swobodnie można przejść (przez Krasnobród przepływa rzeka Wieprz).

POŁOŻENIE

Województwo lubelskie, powiat zamojski.

Znajduje się 26 kilometrów od Zamościa i 100 km od Lublina. Do granicy z Ukrainą – 40 km (przejście graniczne – Hrebenne). Będąc w Krasnobrodzie można z łatwością wykupić sobie jednodniową wycieczkę do pięknego Lwowa na Ukrainie, bo to tylko 100 km stąd.

Krasnobród jest położony w dolinie rzeki Wieprz na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

IMG_9083 (Kopiowanie)

IMG_9286

KIEDY NAJLEPIEJ ODWIEDZIĆ KRASNOBRÓD?

Miasteczko najbardziej tętni życiem latem, ale w ciągu całego roku można tu przyjechać. Główny sezon rozpoczyna się już pomału od majówki, a kończy z końcem września. Znajduje się tutaj piękny, niedawno rozbudowany zalew, który jest główną atrakcją. W zimie natomiast jest spokojniej i można przyjechać tu na narty lub snowboard. Wyciąg narciarski w Krasnobrodzie obecnie jest nieczynny (co jest dużą antyreklamą miasta! Mam nadzieję że gmina w końcu coś z tym zrobi), ale na szczęście kilka kilometrów dalej, w Jacni, znajduje się nowy dobrze prosperujący stok.

GŁÓWNE IMPREZY:

1-3 maja – Majówka Roztoczańska

czerwiec/lipiec – powitanie Lata

druga połowa lipca – Dni Krasnobrodu

lipiec, sierpień – Międzynarodowe Koncertu Organowe

koniec sierpnia – zakończenie Lata

wrzesień – Dożynki Diecezjalne

GDZIE NOCOWAĆ?

Jak już wspominałam, Krasnobród głównie żyje z turystyki, więc znajdziemy tutaj wiele pensjonatów agroturystycznych i kilka ośrodków wypoczynkowych. Dla ludzi lubiących większy kontakt z naturą polecam również pola namiotowe. Warto rezerwować noclegi wcześniej, bo u szczytu sezonu (głównie w weekendy) często brakuje wolnych miejsc.

Oferty noclegów z łatwością znajdziecie w internecie, najbliżej zalewu znajduje się ulica Partyzantów pełna agroturystyki, a nieopodal, otoczona roztoczańskimi lasami, polana Pszczeliniec. Znajduje się na niej największy w Krasnobrodzie ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy „Pszczeliniec” (www.pszczeliniec.pl).

CZYM PORUSZAĆ SIĘ PO KRASNOBRODZIE?

Krasnobród nie jest duży, więc z łatwością można poruszać się na piechotę albo przywieźć lub wypożyczyć sobie rower.

IMG_9262

Plac Siekluckiego i centrum miasteczka

IMG_9264

IMG_9267

Krasnobrodzki Dom Kultury

IMG_9271

IMG_9272

Gmina

IMG_9276

Informacja turystycznaIMG_9279

IMG_9285

Co warto zobaczyć w Krasnobrodzie? O tym możecie przeczytać tutaj:

https://swiatnaszpilkach.pl/2015/04/krasnobrod-co-warto-zobaczyc/

O krasnobrodzkich atrakcjach przeczytacie tutaj:

https://swiatnaszpilkach.pl/2015/04/krasnobrod-aktywny-wypoczynek-i-inne-atrakcje/