Alicante (Hiszpania)

Alicante (Hiszpania)

1

Miasto jest położone w południowo-wschodniej Hiszpanii na pięknym wybrzeżu Costa Blanca. Nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza „źródło światła”. Spędziłam w Alicante 3 dni, pogoda była ładna i słoneczna – można się opalać (początek maja – 25 stopni).

Czy wiecie, że to właśnie tutaj Ferdynand Magellan w 1519 roku rozpoczął swoją podróż dookoła świata? Dlatego teraz co trzy lata  odbywa się tutaj Volvo Ocean Race, czyli wodne zawody sportowe, w których zawodnicy muszą przepłynąć świat. Wyścigi trwają ponad 8 miesięcy i w tym czasie uczestnicy muszą pokonać ok. 70 tysięcy kilometrów.

2

Alicante przypomina mi trochę miasteczko Ibiza, podobne uliczki i górujący nad miastem piękny zamek. Nazwałabym tą miejscowość miastem palm, parków albo posągów, nie ma ulicy na której nie rosną drzewa palmowe lub nie stoi jakaś figura, natomiast każde rondo wygląda niepowtarzalnie i ma się ochotę je sfotografować. Nie sposób zliczyć dekoracji jakie są w tym mieście. Dużym atutem jest także czystość, miasto jest bardzo zadbane. Oczywiście w Alicante jest dużo taniej niż na Ibizie, za kilka euro możemy zjeść dobry obiad.

IMG_9776 (Kopiowanie)

IMG_9846 (Kopiowanie)

IMG_9761 (Kopiowanie)

IMG_9779 (Kopiowanie) IMG_9789 (Kopiowanie)

Do Alicante przyleciałam liniami RYANAIR z Warszawa Modlin. Za bilet zapłaciłam niecałe 150 zł w jedną stronę. Mam tutaj znajomych, których poznałam w zeszłym roku na Ibizie i to właśnie od nich usłyszałam pierwszy raz o tej pięknej miejscowości. Kto jest lepszym przewodnikiem jak nie rodowici mieszkańcy? Zostałam tutaj  przyjęta jak członek rodziny, Hiszpanie to bardzo gościnni i serdeczni ludzie.

Co warto zobaczyć w Alicante?

CASTILLO DE SANTA BARBARA

Zamek świętej Barbary jest głównym symbolem Alicante i wznosi się nad starym miastem. Został wybudowany na szczycie góry Benacantil prawdopodobnie w IX wieku. Znajduje się na wysokości 166 m n.p.m. i widać go praktycznie z każdego miejsca w Alicante. Teren zamkowy otacza park – parque de la Ereta. Z zamku możemy podziwiać przepiękną panoramę miasta.

4

3

IMG_9559 (Kopiowanie)

IMG_9564 (Kopiowanie)

IMG_9589 (Kopiowanie)

IMG_9591 (Kopiowanie)

IMG_9572 (Kopiowanie)

IMG_9582 (Kopiowanie)

IMG_9598 (Kopiowanie)

IMG_9599 (Kopiowanie)

b5e0df9cb84be285dae5981d31610940 (Kopiowanie)

IMG_9614 (Kopiowanie)

IMG_9612 (Kopiowanie)

IMG_9603 (Kopiowanie)

IMG_9621 (Kopiowanie)

IMG_9638 (Kopiowanie)

CASTILLO DE SAN FERNANDO

Zamek mieści się w centrum miasta. Został wybudowany w XIX wieku w celu obrony miasta w czasie wojny napoleońskiej. Nie robi takiego wrażenia jak zamek św. Barbary, ale również podziwiać możemy z niego panoramę miasta i główny zamek.

IMG_9832 (Kopiowanie)

IMG_9833 (Kopiowanie)

Ten wystający wieżowiec to najwyższy budynek w Alicante – hotel Tryp Gran Sol
IMG_9834 (Kopiowanie)

Widok na zamek św. BarbaryIMG_9835 (Kopiowanie)

Powstało tutaj jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań dzieci i młodzieży Alicante. Znajduje się tutaj między innymi skate park, siłownia, mini golf i plac zabaw.

page1 (Kopiowanie)

PORT

Jeden z najważniejszych portów na Morzu Śródziemnym.

IMG_9594 (Kopiowanie)

IMG_9784 (Kopiowanie)

Fiat idealny dla mnie 🙂
IMG_9806 (Kopiowanie)

IMG_9698 (Kopiowanie)

IMG_9699 (Kopiowanie)

EXPLEANADA DE ESPAŇA

Jedno z najbardziej wyróżniających się miejsc w Alicante. Słynna szeroka piesza promenada wybudowana wzdłuż portu. Jej powierzchnię pokrywa imponująca mozaika ułożona w faliste kształty.

IMG_9694 (Kopiowanie)

AYUNTAMIENTO DE ALICANTE

Barokowy ratusz Alicante położony niedaleko promenady. Charakteryzuje się dwiema pięknymi bliźniaczymi wieżami wysokimi na 35 metrów.

PLAZA DE TOROS

To właśnie tutaj odbywają się słynne w Hiszpanii walki  byków. Obok znajduje się Muzeum Taurino, gdzie możemy lepiej poznać narodową tradycję hiszpańską. Szanuję kulturę innych, ale chyba nie chciałabym uczestniczyć w tym wydarzeniu.

IMG_9844 (Kopiowanie)

IMG_9907 (Kopiowanie)

IMG_9908 (Kopiowanie)

PARQUE DE CANALEJAS

Park znajduje się na skraju expleanady, rosną tutaj bardzo stare, ale wyglądające jak z krainy czarów, drzewa.

PLAZA PORTAL DE ELCHE

Drzewa zrobiły na mnie ogromne wrażenia, bo nigdy wcześniej takich nie widziałam.

IMG_9688 (Kopiowanie)

PLAZA DE LUCEROS

IMG_9911 (Kopiowanie)

STADION KLUBU PIŁKARSKIEGO HERCULES

IMG_9810 (Kopiowanie)

IMG_9899 (Kopiowanie)

page (Kopiowanie)

BUDYNEK – PIRAMIDA

Znalazł się w rankingu najbrzydszych budowli świata. Też uważacie jest brzydki? 🙂

IMG_9758 (Kopiowanie)

AKWARIUM

Znajduje się na Plaza Nueva.

IMG_9630 (Kopiowanie)

PLAŻE

W Alicante są trzy piękne i czyste piaszczyste plaże o łącznej długości 15 km. Są to plaże Playa del Salazar, Playa del Postiguet, Playa de San Juan. Odwiedziłam tylko tą ostatnią, ale podobno najbardziej uwielbianą przez turystów. Plaża jest wyposażona w dostępne dla wszystkich urządzenia do ćwiczeń oraz boiska do siatkówki.

IMG_9707 (Kopiowanie)

IMG_9716 (Kopiowanie)

IMG_9724 (Kopiowanie)

IMG_9717 (Kopiowanie)

Byłam na jeszcze jednej plaży (chyba mogę tak to nazwać;)), mało znanej przez turystów, Faro Cabo de las Fuertas, znajdują się tutaj liczne jaskinie, a sama plaża jest ze skały. Jest tutaj bardzo cicho i spokojnie, zejście do wody jest kamieniste, więc raczej nikt nie wchodzi do morza, ale można się poopalać i podziwiać piękne widoki.

IMG_9647 (Kopiowanie)

IMG_9648 (Kopiowanie)

IMG_9663 (Kopiowanie)

IMG_9657 (Kopiowanie)

Chciałabym żeby ta willa była moja  🙂
IMG_9661 (Kopiowanie)

IMG_9666 (Kopiowanie)

KARUZELA

IMG_9795 (Kopiowanie)

TRANSPORT

Ja poruszałam się samochodem, ale w Alicante jest bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska. Tramwajem dotrzemy niemal wszędzie, nawet do  oddalonej o 60 km Denii (tamtym roku płynęłam statkiem z Ibizy do Denii prawie 4 godziny. ;)).

page3 (Kopiowanie)

JEDZENIE

Będąc w Hiszpanii, nie ważne w ktorym mieście, koniecznie spróbujcie paelli z kurczakiem lub z owocami morza. Jest to tradycyjna hiszpańska potrawa serwowana w prawie każdej restauracji. W wielu miejscach przed posiłkiem dostaniemy pieczywo z przepysznym sosem czosnkowym Alioli (jeśli nie, koniecznie o niego spytajcie). Później musimy żyć pół dnia z czosnkiem w ustach, ale warto! 😉

W Alicante spróbowałam czegoś nowego – Tinto de Verano (w dosłownym tłumaczeniu – „letnie czerwone wino” . Jest to czerwone gazowane wino.

Kto ma ochotę na nóżkę z kurczaka? 😉

page2 (Kopiowanie)

To nie wszystko co możemy zobaczyć w Alicante, jest jeszcze wiele fajnych miejsc ale trzy dni to zdecydowanie za mało!

Teraz czas na Ibizę. Prosto z Alicante poleciałam liniami Iberia (kupiłam bilet w lutym za 140 zł).

IMG_9884 (Kopiowanie)