W szpilkach po Ameryce? – wiza turystyczna do USA

Zastanawiałam się od dłuższego czasu nad złożeniem wniosku w celu otrzymania nieimigracyjnej wizy do stanów (w celach turystycznych). Z polskim paszportem bez wizy nie ma szans na podróż do USA. Nie mam sprecyzowanych planów co do wyjazdu, ale odkąd mam znajomych porozrzucanych po świecie możliwości wyjazdu stają się bardziej realne. Warto poszerzać horyzonty. Zabierałam się już do tego od ponad pół roku, jedni mówią że będąc studentem jest łatwiej, inni, że dostanie wizy do USA to po prostu loteria… Zawsze są wątpliwości i stres, bo koszt wizy to niemałe pieniądze dla Polaka – 160 dolarów (obecnie ponad 600 zł)! Jeśli nie otrzymasz wizy – nikt nie zwróci Ci wydanych pieniędzy.

Mogę się już pochwalić – wczoraj odbyłam rozmowę w ambasadzie USA w Warszawie i otrzymałam wizę!

Nie będę opisywać krok po kroku jak wyglądał cały proces, bo możecie to znaleźć w sieci. Chcecie starać się o wizę? Podaję bardzo pomocny wpis na jednym z blogów. Sama z niego skorzystałam:

http://77gerda.blogspot.com/2013/11/wiza-turystyczna-b2-do-usa-jak-otrzymac.html

Post jest z 2013 roku więc troszeczkę się zmieniło. Już jest możliwość dostarczenia paszportu przez kuriera na wskazany adres. Kosztuje to tylko 24 zł, więc ja wybrałam tą opcję, bo mieszkam obecnie prawie 300 km od Warszawy.

Kilka uwag dotyczących wizyty w ambasadzie:

  • Zdjęcie

Wypełniając wniosek wgrałam zdjęcie zrobione telefonem (twarz na wprost), za tło posłużyła mi ściana. Przed spotkaniem, dostałam maila że moja fotografia nie spełnia kryteriów wizowych i na spotkanie muszę przynieść nowe. Pojechałam do fotografa i zrobiłam profesjonalne. Na spotkaniu, Pani mi powiedziała, że moje zdjęcie z telefonu było w porządku, tylko tło trochę za żółte. 😉 W ambasadzie jest też automat, w którym w razie czego też można zrobić zdjęcie za 20 zł.

  • Godzina spotkania

Kolejki codziennie są duże, musisz się liczyć że spędzisz w ambasadzie co najmniej 2 godziny. Nie ma znaczenia czy miałeś umówione spotkanie na 8 czy 9.40, musisz swoje wystać. Ja miałam spotkanie na 9.45. Stałam w kolejce od godziny 8.20, a rozmowę miałam dopiero po 10.

  • Kontrola

Na wejściu do ambasady musisz zostawić telefon komórkowy, następnie przejść kontrolę podobną jak na lotnisku.

  • Rozmowa

Musisz udowodnić, że lecisz tam wyłącznie w celach turystycznych a nie zarobkowych. Warto wiedzieć wstępnie, gdzie planujecie wyjazd i do kogo – wasza podróż staje się wtedy bardziej wiarygodna. Kilka osób przede mną nie otrzymało wizy, bo nie mieli żadnych planów i nie wiedzieli tak naprawdę co chcą zwiedzić. Powiedziałam, że wybieram się pod koniec roku na 2 tygodnie w konkretne miejsce i do konkretnej osoby (dokładnie to, co napisałam w swoim wniosku DS-160).

  • Otrzymanie wizy nie gwarantuje wjazdu do USA

To że dostałam wizę nie oznacza jeszcze że na 100 % mnie tam wpuszczą. Gdy przylecę do Stanów, będę musiała na lotnisku przejść jeszcze jedną kontrolę. Nie słyszałam o tym, żeby kogoś z moich znajomych cofnęli, ale wszystko jest możliwe.

Czas zarabiać na podróż do Ameryki!

11212409_10204335755617107_1082652361_n