Jaki środek transportu wybrać na Ibizie?

Jaki środek transportu wybrać na Ibizie?

Zanim wybierzecie się na Ibizę, warto zastanowić się nad transportem jakim będziecie się poruszać po wyspie. Rok temu głównie jeździłam autobusami, ale jak to autobusy, nigdy nie wiadomo kiedy przyjadą. 😉 W tym roku zanim tu przyjechałam wiedziałam że chcę kupić rower. Wynajęcie nie wchodziło w grę, bo spędzę tutaj prawie 5 miesięcy. Znajomi polecili mi „second hand” z rowerami znajdujący się w Ibiza Town. Za rower zapłaciłam 60 euro, ale wymieniając siodełko i dokupując koszyk i łańcuch zabezpieczający wyniósł mnie on w sumie około 100 euro. To dość tanio jak na Ibizę, a rower jak na razie służy mi przez ponad miesiąc bez żadnych usterek, mam nadzieję że dotrwa do końca września. Codziennie pokonuję na nim minimum 10 kilometrów. To także dobry ‘work out’ dla mnie. 😉

11694015_461444030699917_5455686591230839511_n (Kopiowanie)

Czym poruszać się po Ibizie?

AUTOBUS

Jeden z najtańszych środków transportu, możemy przemieszczać się z miasta do miasta, na różne plaże, a nawet w nocy kursują DISCO BUSY, które zawiozą nas na imprezę. Ceny wahają się od 1,5 do 4 euro za kurs. Z lotniska do miasteczka Ibiza zapłacimy 3,5 euro. Warto wspomnieć, że rzadko kiedy znajdziemy normalny godzinowy rozkład autobusów, zazwyczaj na przystanach jest napisane z jaką częstotliwością kursuję – co 15, 30 lub 60 minut. Nigdy nie wiadomo o której przyjedzie, a jak jest zatłoczony to kierowca potrafi nawet nie zatrzymać się na przystanku.;)

Niektóre linie autobusowe:

L03 IBIZA TOWN <-> SAN ANTONIO – 2 euro

10 LOTNISKO <-> IBIZA TOWN – 3,5 euro

14 IBIZA TOWN <-> PLAYA DEN BOSSA – 2 euro

11 IBIZA <-> PLAŻA SALINAS

IMG_0026 (Kopiowanie)

IMG_0027 (Kopiowanie)

IMG_0028 (Kopiowanie)

TAXI

Korzystam z taksówek tylko wtedy jak nie mam czym pojechać na imprezę lub z niej wrócić 😉 Duży plus to możliwość złapania taksówki na ulicy, co w Polsce jest nierealne. Wystarczy pomachać do taksówki z zielonym światłem (to oznacza, że jest wolna) i kierowca z pewnością się zatrzyma. W weekendyw godzinach szczytu czasami trzeba czekać na taksówkę bardzo długo, więc warto wtedy zadzwonić na infolinię i zamówić pojazd na podany adres. Cena to ok. 1-1,5 euro za kilometr plus cena początkowa. Przykładowo: z Ibiza Town do Playa den Bossa powinniśmy zapłacić ok. 8 euro, z Ibizy do Blue Marlin (autobusy tu nie dojeżdżają) to koszt ok. 20 euro, Playa den Bossa – plaża Talamanca (Destino) – ok. 15 euro. Często przy klubach stoi wielu naciągaczy – nielegalnych prywatnych kierowców. Podają zawsze wygórowane ceny, więc nie warto korzystać z ich transportu, chyba że ustalicie dobrą cenę.

IMG_0024 (Kopiowanie)

IMG_0025 (Kopiowanie)

ROWER

Na pewno jeśli przyjeżdżacie na Ibizę tylko na wakacje, nie opłaca się kupować roweru. Za to można go wynająć. Sprawdziłam ceny tylko w jednym miejscu, ale przypuszczam że wszędzie są podobne, konkurencja jest duża. Rower to prawie same plusy – omijanie korków, możliwość zaparkowania w każdym miejscu za darmo no i oczywiście samo zdrowie!

Warto wynająć sobie rower na 2 dni (ok. 18 euro) i poświęcić ten czas na zwiedzanie wyspy.

IMG_0034 (Kopiowanie)

SKUTER/QUAD

Skuter to chyba najpopularniejszy transport tutaj (wszędzie roi się od skuterów) i, jak dla mnie, najniebezpieczniejszy. Co chwilę widać jakieś wypadki na skuterach. Trzeba być bardzo ostrożnym, bo nawet jeśli jesteście dobrymi kierowcami, to tutaj ludzie czasem nie potrafią w ogóle jeździć. Na pewno jest łatwiej z zaparkowaniem skutera (zwłaszcza w lipcu i sierpniu) niż samochodu. Quadami jeździ mniej osób, ale też cieszą się popularnością na Ibizie.

IMG_0034-002 (Kopiowanie)

SAMOCHÓD

Na pewno opłaca się wynająć samochód jeśli przyjeżdżacie w kilka osób i chcielibyście zwiedzić wyspę. W innym przypadku odradzam – brak miejsc parkingowych nawet na płatnych parkingach i sporo korków. W lipcu i sierpniu Ibiza jest bardzo zatłoczona.

IMG_0034-001 (Kopiowanie)

IMG_0033 (Kopiowanie)