IBIZA: ES VEDRA i ES VEDRANELL - TEJEMNICZE WYSPY

IBIZA: ES VEDRA i ES VEDRANELL – TEJEMNICZE WYSPY

IMG_2955

ES VEDRA jest położona na południowy zachód od Ibizy – 2,5 kilometry od przepięknej malutkiej plaży CALA D’HORT, z której możemy podziwiać wyspę w całej okazałości. Liczy 385 metrów wysokości i 60 hektarów powierzchni. Obok niej znajduje się mniejsza wyspa ES VEDRANELL, która ma 128 metrów wysokości. Te dwie wysepki to jedno z najciekawszych, a może najbardziej tajemnicznych, miejsc wysp Pitiuz (Pitiuzy to część archipelagu wysp Balearów do której należy też Ibiza oraz Formentera). Możemy podziwiać tutaj piękny zachód słońca.

Es Vedra, ze względu na wysoką zawartość żelaza, jest trzecim w kolejności miejscem na ziemi, które emituje silne pole magnetyczne. W związku z tym, o wyspie krąży mnóstwo legend, kompasy nie działają, a urządzenia elektroniczne tutaj wariują – zasięgu w telefonie brak. Prawdopodobnie, znajdując się w pobliżu wyspy można odczuć dziwną energię, która poprawi nasze samopoczucie (byłam mnóstwo razy i samo patrzenie na ta piękną wyspę od razu poprawia nastrój ;)). Wiele osób przyjeżdża na plażę Cala d’hort aby pomedytować i naładować się energią.

Po lewej stronie Es Vedra, po prawej mniejsza siostra Es Vedranell

IMG_1493

CIEKAWOSTKI

 • Ma ok. 380 metrów wysokości – liczona od poziomu morza, natomiast w głąb morza sięga nawet 2 kilometrów.
 • Obecnie zamieszkują ją tylko dzikie kozy, niebieskie jaszczurki i bardzo rzadki gatunek mew koralowych.
 • Według legend Es Vedra i Es Vedranell są ostatnimi widocznymi częściami zatopionej Atlantydy.
 • W pobliżu wyspy mogą wystąpić zakłócenia urządzeń nawigacyjnych statków i samolotów. Ze względu na dużą zawartość żelaza i innych minerałów w skałach, nie działają tu kompasy. Prawdopodobnie przyczyną katastrofy samolotu hiszpańskich linii lotniczych 1972 roku były zakłócenia przyrządów pokładowych, spowodowane polem magnetycznym Es Vedry. Samolot rozbił się w pobliżu najwyższego wzniesienia Ibizy – Sa Talaia.
 • Es Vedra ma moc porównywalną do tego, które jest wytwarzane przez Stonehenge, piramidy w Egipcie czy posągi z Wyspy Wielkanocnej i ogarnia swoim zasięgiem całą Ibizę.
 • Wiele osób twierdzi, że widziało tutaj UFO i tajemnicze światła wokół wyspy. Jednego z najbardziej intrygujących wydarzeń jakie miało miejsce w tej tajemniczej okolicy w 1979 roku doświadczył pilot samolotu na linii Majorka-Teneryfa, który prze 8 minut był ścigany przez UFO i w związku z tym lądował awaryjnie na lotnisku w Walencji. Hipisi wierzą, że es Vedra jest lądowiskiem niezidentyfikowanych obiektów latających.
 • Według legendy, to tędy przepływał statek Odyseusza i to tutaj miało miejsce kuszenie śpiewem morskich syren. W czasach późniejszych co roku, jak głosi opowieść, odbywał się na wyspie sabat czarownic.
 • Prawdopodobnie niektóre skały Es Vedry posłużyły jako budulec egipskich piramid.
 • Podczas końca świata Es Vedra pozostanie jedyną ocaloną wyspą: „Jeśli ludzkość się nie opamięta, doprowadzi do użycia najstraszliwszej w dziejach broni. A wówczas, gdy to już się stanie, wyginą i rośliny, i zwierzęta, i ludzie – zniknie wszelkie życie na Ziemi. Ocaleje tylko maleńka wysepka na Morzu Śródziemnym i ci, którzy wtedy tam będą…” – to słowa przepowiedni Nostradamusa. Mieszkańcy Ibizy wierzą, że przepowiednia ta dotyczy właśnie Es Vedry.
 • Karmelita ojciec Francisco Palau żył tam w drugiej połowie XVIII wieku. Był on założycielem klasztoru misjonarzy karmelitów w mieście Ibiza. Przesiedlił się na Es Vedrę wraz z kozami, by prowadzić pustelnicze życie, mieszkał w jaskini na wysokości 280 metrów. Podczas pobytu na wyspie miał różne objawienia, które zostały później opisane przez karmelitów. Ojciec Palau był człowiekiem, który na wyspie spędził najwięcej czasu. Twierdził, że właśnie tutaj doświadczył objawień maryjnych i miał kontakt z Bogiem. Figurę przedstawiającą misjonarza można zobaczyć w kościele w wiosce Es Cubells, którą sam założył.
 • Podobno tutaj urodził się kartagiński wódz Hannibal.
 • Es Vedra była świętą wyspą fenickiej bogini Tanit.
 • Kobiety mające problem z zajściem w ciążę, przyjeżdżają tutaj aby opłynąć (na statku) wyspę dookoła – wierzą, że moc Es Vedry wyleczy je z bezpłodności.

IMG_2959

widok z plaży Cala d’ort

Pracując na Ibizie jako stewardessa na jachcie, miałam okazję bywać bardzo często w pobliżu Es Vedry i przyjrzeć się jej dokładnie z bliska. Polecam rejs statkiem na Es Vedrę!

IMG_3015

IMG_3012

IMG_3006

IMG_1490

IMG_1488

IMG_1486

IMG_1484

IMG_1483

IMG_2998

IMG_2996

IMG_1487

REJS STATKIEM NA ES VEDRĘ