Podróż promem do UK – przydatne informacje

Artykuł sponsorowany

Wybierając się w podróż do UK, mamy trzy możliwości dostania się na wyspę z Europy: możemy wybrać Eurotunnel i przejechać trasę samochodem pod kanałem La Manche, zarezerwować bilet na samolot lub na prom do Anglii. Ten ostatni środek transportu zaoferuje nam najdłuższą pod względem czasowym trasę, ale wynagrodzi to w inny sposób…

Bagaż na promie

Podróżując promem do UK (i nie tylko tam zresztą), nie musimy martwić się ilością zabieranego bagażu. Nie ma tutaj mowy o niewielkich podręcznych walizkach i słonej opłacie za nadbagaż. Jeżeli podróżujemy z samochodem, możemy zabrać ze sobą tyle bagażu, ile tylko pomieści nasze auto.

Komfort podróży

Niewątpliwą zaletą takiej podróży jest także komfort podczas rejsu. Docenią go choćby osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach, bo choć każdy środek lokomocji dzisiaj stara się maksymalnie ułatwić podróż pasażerom niepełnosprawnym, nie zawsze jest to możliwe ze względu na ograniczone miejsce (jak na przykład w samolocie). Na promie przestrzeń do swobodnego poruszania się jest zdecydowanie największa, a to z kolei uniezależnia nas od pomocy załogi na każdym kroku.

Rejsowe atrakcje

Kolejną zaletą takiej podróży jest możliwość urozmaicania sobie czasu podczas przeprawy. Współczesne jednostki są często wielopoziomowymi konstrukcjami, których zwiedzanie może nam skutecznie zająć większość czasu. To także odróżnia rejs od przejazdu samochodem czy przelotu – na promie podróż sama w sobie może być atrakcją i tak też często bywa traktowana przez turystów. Najczęściej na pokładzie mamy do dyspozycji bary, restauracje, organizowane są wieczorne imprezy, działają tu sklepy wolnocłowe czy nawet kino lub SPA – oferta przewoźników jest naprawdę interesująca. Czas, który mamy do dyspozycji podczas przeprawy, warto więc sobie przyjemnie rozplanować nawet jeszcze przed rezerwacją biletu. Na promach pływających do Anglii jest bardzo różnorodna oferta atrakcji.

Odprawa promowa

Aktualnie, dorośli przekraczający granicę brytyjską musza posiadać paszport lub dowód osobisty, natomiast dziecko poniżej 18 roku życia paszport lub tymczasowy dowód osobisty. Jeżeli rezerwujemy bilet online, pamiętajmy o zabraniu ze sobą wydrukowanego numeru rezerwacji biletu i dokumentu tożsamości.

Podróż z samochodem

Jeżeli podróżujemy promem z własnym autem, pamiętajmy o szczegółowym sprawdzeniu warunków przewozu pojazdów na danym promie! Ponadto, powinniśmy odszukać właściwą taryfę cenową dla naszego pojazdu w zależności od jego wymiarów. Długość i wysokość samochodu jest mierzona wraz z bagażem i wszystkimi wystającymi elementami. Przemyślmy więc umieszczanie np. rowerów na dachu, czasem korzystniej jest umocować je z tyłu auta. Jeżeli mamy w samochodzie instalację LPG, podczas odprawy należy to zgłosić – pojazd zostanie specjalnie oznaczony i zaparkowany w miejscu wskazanym przez załogę. Niektórzy przewoźnicy nie wyrażają – niestety – zgody na przewóz samochodów z instalacja gazową.

Zwierzęta na promie

Podróż z czworonogami jest obecnie dużo łatwiejsza niż kiedyś, niemniej transport zwierząt do innego kraju nadal stanowi największe wyzwanie w podróży, biorąc pod uwagę ilość regulacji, nakazów i niezbędnych dokumentów. Nie inaczej jest w przypadku podróży do UK czy Irlandii. Nie na każdy prom można zabierać zwierzęta. Czasem podróżując z pupilem trzeba zarezerwować kabinę z możliwością przewozu zwierząt. Na krótkich trasach zostaniemy niekiedy poproszeni o zostawienie zwierzęcia w samochodzie na czas przeprawy. Niezależnie od sposobu podróżowania, musimy posiadać transporter i komplet dokumentów wymagany prawem danego kraju. W przypadku podróży do UK są to: paszport, mikro-chip, aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, zabieg przeciwko tasiemcowi wykonany w czasie 1 – 5 dni przed wejściem zwierzaka na prom.

Choroba morska

Wiele osób wybierających się w podróż promem czy dłuższy rejs statkiem obawia się skutków choroby morskiej. Nie należy jej traktować, jako wstydliwy problem – wcześniej czy później ten dyskomfort dotknie każdą osobę podróżującą drogą morską. Oczywiście nasilenie objawów bywa różne, natomiast jedno jest pewne – zdecydowanie lepiej jest im zapobiec, niż borykać się z mało przyjemnymi następstwami tej dolegliwości. Choroba morska nie jest niczym innym, jak rodzajem choroby lokomocyjnej wynikającej z zaburzenia równowagi spowodowanym nagłym ruchem ciała, czyli inaczej rzecz ujmując – złe samopoczucie to efekt niezgodności tego, co widzimy z tym, jak interpretuje to nasz mózg. Do dyspozycji jest wiele środków zapobiegawczych, które możemy zażyć jeszcze przed podróżą, np. aviomarin czy naturalne preparaty na bazie imbiru (w tym również syrop dla dzieci) lub mięty. Bardzo popularny jest również plaster Transway działający na zasadzie automasażu. Ma on w sobie silikonowy stożek, który naklejony w odpowiednim miejscu na nadgarstku działa tak długo, jak długo mamy go na sobie. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego stosowania. Skuteczność plastra jest tak duża, że wielu uznanych przewoźników promowych oferuje go swoim pasażerom. Jeżeli jednak nie uda nam się zapanować nad zawrotami głowy i mdłościami, możemy spróbować rad doświadczonych żeglarzy i przespać jak najdłuższy odcinek podróży. Jeśli chcemy odetchnąć świeżym powietrzem, co również pomaga niektórym cierpiącym, połóżmy się na pokładzie, w miarę możliwości w jego środkowej części, ale zawsze wzdłuż promu, nigdy w poprzek. Sposobów na poradzenie sobie z nudnościami jest wiele – niestety jedyną drogą znalezienia odpowiedniej metody dla siebie – jest testowanie kolejnych aż do skutku.


Bilety, okazje cenowe i pozostałe informacje na temat promów do UK – www.stenaline.pl/do-uk-irlandii