Podróż do Szwecji – dlaczego warto?

Artykuł sponsorowany

sweden-916799_960_720

Jeszcze niedawno Skandynawia była kierunkiem bardzo rzadko wybieranym przez turystów – wszystkie państwa na północy Europy kojarzyły im się z chłodem, rozległymi lasami lub mało interesującymi zabytkami. Perspektywa spędzenia kilku lub kilkunastu dni urlopu w mroźnym kraju, pozbawionym gorących plaż, klubów i kurortów, nie zachęcała turystów do wypoczynku w Szwecji, Norwegii czy Finlandii. Obecnie sytuacja ulega jednak zmianie – jaki jest tego powód?

Okazuje się, że przyczyn jest co najmniej kilka, jednak najłatwiej wskazać na najbardziej prozaiczną – oferta śródziemnomorskich kurortów nie jest już tak atrakcyjna jak kiedyś. Turysta, który po raz kolejny widzi plażę i morze, w pewnym momencie dochodzi do wniosku, że potrzebuje odmiany – chce zachwycić się nowymi krajobrazami, poznać odmienną kulturę czy zjeść nieznane dotąd potrawy. Wyjazdy coraz częściej mają służyć przeżywaniu emocji i odkrywaniu nowych miejsc; zwykły odpoczynek na plaży nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś.

Szwecja i inne kraje skandynawskie – kto najlepiej się tam odnajdzie?

Nie dla wszystkich podróż do Szwecji czy innych krajów skandynawskich okaże się dobrym pomysłem. Klimat państw znajdujących się na północy kontynentu zdecydowanie nie przypadnie do gustu osobom, które liczą na całonocne imprezy, spotkanie mnóstwa innych turystów czy na lepszą pogodę niż w Polsce. Turyści nastawieni na mało aktywny wypoczynek, ograniczający się do leżenia na plaży, również nie będą zadowoleni.

Kto w takim razie powinien rozważyć wyjazd do Skandynawii? Przede wszystkim osoby, które pragną odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Niemal każdy, kto pierwszy raz odwiedzi jeden z krajów na północy Europy, przeżywa szok – spokój i cisza, jakie w jednym momencie go otaczają, są czymś całkowicie nieprawdopodobnym. Skandynawskie miasteczka są zazwyczaj niewielkie, położone nad wodą i niemal pozbawione wysokich, szklanych budynków, tak charakterystycznych dla większości kontynentu. Kolorowe (ale jednocześnie estetyczne) kamienice i domki jednorodzinne stanowią niemal całą zabudowę takich miast.

W Szwecji czy innych państwach skandynawskich odnajdzie się każdy, kto szuka spokoju, a stragany z pamiątkami, puby i upalna pogoda nie są dla niego wyznacznikami udanych wakacji. Najwięcej osób decyduje się na wyjazd do Szwecji – być może ma na to wpływ fakt, że w porównaniu z Norwegią czy Finlandią Szwecja może zainteresować przyszłego podróżnika mnóstwem interesujących zabytków znanych na całym świecie.

Kierunek Szwecja – co i dlaczego warto zobaczyć?

Ze wszystkich krajów skandynawskich Szwecja jest zdecydowanie najbardziej przyjazna turystom. Dlaczego? Po pierwsze, osoba przyjeżdżająca do Szwecji ma wybór – może spędzić urlop albo na łonie skandynawskiej przyrody, albo w jednym z miast, takich jak Sztokholm, Malmo czy Gotteborg. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że żadne z nich nie przypomina typowych europejskich metropolii – wymienione miasta często są nazywane wręcz „wielkomiejskimi wioskami”, głównie ze względu na wielkość i ilość mieszkańców.

Wielbiciele zabytków bez wątpienia powinni zaplanować swą podróż tak, by choć na chwilę zatrzymać się w wymienianym wcześniej Sztokholmie. Pałac Królewski, niesamowity Skansen („Szwecja w miniaturce”) czy Muzeum Okrętu Waza to miejsca, które robią na turystach największe wrażenie, a to tylko niektóre z licznych zabytków i obiektów znajdujących się w stolicy Szwecji. Inne miasta, które również zasługują na uwagę, to również wymienione wcześniej Malmo, Goteborg (będący drugim co do wielkości miastem w kraju), Uppsala czy Lunt.

Niezależnie od obranego kierunku Szwecja jest idealnym miejscem do aktywnego odpoczynku. Wszyscy wielbiciele jazdy na nartach powinni wiedzieć, że sezon narciarski trwa aż siedem miesięcy (od października do kwietnia), a im dalej na północ – tym dłużej. Turyści mogą przy okazji obserwować wyścigi psich zaprzęgów czy brać udział w łowieniu ryb w przeręblach.

Aktywny wypoczynek w Szwecji to jednak nie tylko sporty zimowe – dużą popularnością cieszy się trekking, głównie ze względu na liczne wzniesienia i możliwość podziwiania niesamowitych widoków. Należy jednak pamiętać, że ze względu na nieznajomość terenu najlepiej wybrać się na taką wyprawę razem z bardziej doświadczonymi osobami.

Świetnym pomysłem może okazać się wycieczka po wyspach i archipelagach Szwecji. Do największych atrakcji turystycznych należy rejs po Archipelagu Sztokholskim; to niemal 24 tysiące małych i większych wysp, które można podziwiać ze statku. Osoby decydujące się na rejs po morzu często wybierają także wycieczkę do Gotlandii, nazywanej również Wyspą Wikingów.

Jak zorganizować wyjazd do Szwecji?

Wiele osób zastanawia się, jak zorganizować wyjazd do Szwecji. Niektórzy decydują się na podróż własnym samochodem (przez Danię lub przez kraje bałtyckie i Finlandię) jednak jest to opcja zarezerwowana niemal wyłącznie dla osób, które planują naprawdę długą wyprawę. Wszyscy, którzy chcą zachwycić się urokami Szwecji i na własne oczy zobaczyć niecodzienne krajobrazy, powinni zdecydować się na rejs promem – jest to najszybsza i jednocześnie najbardziej atrakcyjna forma podróży do tego kraju (więcej informacji można uzyskać np. tutaj: http://www.stenaline.pl/do-szwecji).