RZYM – Co warto zobaczyć w jeden dzień?

RZYM – Co warto zobaczyć w jeden dzień?

W końcu udało mi się postawić stopę na europejskim „bucie”, czyli we Włoszech. Była to moja pierwsza wizyta w tym kraju – króciutka, ale intensywna. Mój wyjazd był spontaniczny jak większość moich podróży, spędziłam w Rzymie tylko dwie noce – jeden wieczór i kolejny dzień poświęciłam na zwiedzanie Resztę czasu spędziłam z rodzinką mojego przyjaciela i przeżyłam polskie wesele w rodzinnym gronie w wynajętej pod Rzymem willi. Tak na marginesie, było to najlepsze wesele na którym byłam – kilkanaście najbliższych osób, piękne miejsce i nic więcej do szczęścia nie trzeba. Jak kiedyś wyjdę za mąż, to tak właśnie wyobrażam sobie swoje weselicho. 😉

Rzym jest bardzo łatwym miastem do zwiedzania, bo najważniejsze rzeczy są w promieniu może 2 kilometrów, więc można to robić na piechotę. Wystarczy mapa i można ruszać. Najlepiej zacząć zwiedzanie z samego rana albo pod wieczór, my o godzinie 8 rano byliśmy już centrum i najpierw wszędzie chodziliśmy na piechotę, ale ok. południa słońce zaczęło strasznie przypiekać, więc postanowiliśmy pojechać do Koloseum metrem. Kupiliśmy bilety za 1,5 euro – bilet jest ważny 100 minut ale do metra można wsiąść tylko raz, jak się wyjdzie poza bramki to można jedynie poruszać się autobusami przez pozostały czas. Dlatego też warto kupić bilet całodobowy, bo kosztuje tylko 7 euro i można jeździć komunikacją przez 24 godziny od momentu skasowania. Po wielu godzinach zwiedzania słońce nas wykończyło i nie mieliśmy już energii stać w kolejce do Koloseum. Następnym razem zacznę zwiedzanie od tego miejsca, bo właśnie Koloseum zachwyciło mnie najbardziej i trochę żałuję że nie weszliśmy do środka, ale i tak udało mi się zobaczyć prawie wszystkie najważniejsze miejsca.

KOLOSEUM

Aż trudno uwierzyć, że ten budynek powstał kilkadziesiąt lat przed naszą erą! Na żywo zrobił na mnie niesamowite wrażenie. W 2007 roku uznany za jeden z cudów świata. Koloseum, inaczej nazywane Amfiteatrem Flawiuszy było przeznaczone na igrzyska, które obejmowały:

  • zapasy

  • walki gladiatorów

  • walki z dzikimi zwierzętami

  • naumachie (bitwy morskie)

Był to największy amfiteatr na świecie, mógł pomieścić do 50 tysięcy osób. Główna arena była otoczona metalowym ogrodzeniem, aby chronić publiczność przed furią dzikich zwierząt. Odbywały się tu przedstawienia historyczne słynnych bitew lub oblężenia i walki kończące się prawdziwymi rzeziami. Ponadto w Koloseum miały miejsce egzekucje, ukrzyżowania oraz spektakle z ludźmi wydanymi na pastwę dzikich zwierząt.

Koloseum mieści się tuż przy stacji linii metra o takiej samej nazwie, więc bardzo łatwo do niego trafić. Można je zwiedzać codziennie z wyjątkiem 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia. Bilety można kupić w kasie obok (płatność tylko kartą) lub w pobliskich 2 punktach (tutaj kolejki mogą być mniejsze) – na wzgórzu Palatyn (via san Gregorio 30) lub przy Piazza Santa Maria Nova 53. Można również kupić bilety online.

Ceny:

Bilet normalny – 12 euro

Bilet ulgowy – 7 euro (obywatele UE w wieku 18-25 lat)

  • do 17 roku życia wstęp za darmo

  • cena biletu obejmuje także wstęp do Forum Romanum

Więcej informacji na temat Koloseum znajdziecie tutaj:

https://www.bookmundi.com/t/the-colosseum-a-must-visit

FORUM ROMANUM

Forum romanum oznacza po prostu „rynek rzymski”. Jest to najstarszy plac rzymski i pradawne miejsce spotkań. Według archeologów powstanie pierwszych budowli datuje się na V wiek p.n.e. W przeszłości w budynkach Forum proklamowano prawa, odbywały się różne uroczystości (procesje, ogłaszano wybory), miejsce było tłem dla wszystkich ceremonii religijnych i cywilnych. Podczas świąt odbywały się rożne przedstawienia i zawody. Forum Romanum przez wieki było centrum życia publicznego.

Dawny rynek rzymski jest położony w pobliżu Koloseum.

SCHODY HISZPAŃSKIE

Najdłuższe schody w Europie (137 stopni) znajdują się na Placu Hiszpańskim (po włosku Piazza di Spagna), zostały wybudowane w XVIII wieku. Nazywane są hiszpańskimi, dlatego że w trakcie ich budowy tuż obok znajdowała się ambasada hiszpańska. Na szczycie schodów znajduje się XVI-wieczny kościół świętej Trójcy, a u ich podnóża niewielka barokowa fontanna Barcaccia (łódka).

Schody Hiszpańskie znajdują się w okolicy stacji metra Spagna.

FONTANNA DI TREVI

Najbardziej znana barokowa rzymska fontanna. Chyba każdy z nas o niej słyszał, bo ostatnio było o niej bardzo głośno w mediach. W zeszłym roku wyłowiono z niej ok. 1,4 mln euro, turyści ufają że wrzucone do fontanny monety przyniosą im szczęście w miłości i powrót do Rzymu. Jedna legenda nawet głosi, że wrzucenie jednej monety zapewnia powrót do Rzymu, dwóch – romans, a trzech – ślub. Wstyd się przyznać, ale zapomniałam wrzucić nawet jednej. Mam nadzieję, że do Rzymu wrócę tak czy siak, bo czuję niedosyt po krótkim pobycie.

Fontanna di Trevi na żywo robi niesamowite wrażenie, miałam okazję zobaczyć ją w dzień i w nocy. Zdecydowanie piękniej wygląda w nocy, nie ma wtedy też tłumów turystów. Fontanna od schodów hiszpańskich znajduję się rzut beretem, a najbliżej jej do metra Barberini.

PANTEON

Panteon był świątynią wszystkich bogów. Został wybudowany w roku 125 na miejscu innej zniszczonej w pożarze. Jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu. Na początku VII wieku Panteon został przekształcony w kościół chrześcijański Najświętszej Marii od Męczenników.

  • Wejście do Panteonu jest bezpłatne

ZAMEK ŚW. ANIOŁA

Wybudowany w II wieku n.e. jako mauzoleum cesarskie. Spoczęły tu prochy Hadriana i jego następców. W okresie średniowiecza zostało ono przekształcone w twierdzę. Nazwa – Zamek Świętego Anioła – ma swoje żródło w legendzie o cudownym pojawieniu nad Mauzoleum Archanioła Michała, który obronił rzymian przed epidemią dżumy. Dlatego figura archanioła z mieczem w dłoni wznosi się nad Zamkiem. Do zamku prowadzi przepiękny most nad rzeką Tyber.

PLAC ŚW. PIOTRA

Plac został zaprojektowany w 1656 roku przez Berniniego. Aby do niego dotrzeć trzeba wysiąść na stacji metra Ottaviano.

KOLUMNA TRAJANA

wzniesiona w 113 roku n.e. w Rzymie na Forum Trajana dla upamiętnienia zwycięstwa nad Dakami. Sfinansowana z olbrzymich łupów wojennych była ważnym punktem orientacyjnym na mapie stolicy Rzymu. Ma wysokość prawie 40 metrów. Kolumnę ozdabia relief przedstawiający wojnę z Dakami.

LARGO DI TORRE ARGENTINA

Plac na środku którego znajdują się ruiny czterech świątyń. Zostały one odkryte w XX wieku i prace archeologiczne wciąż trwają.

Było jeszcze kilka rzeczy, które chciałam zobaczyć w Rzymie, ale jeden dzień to zdecydowanie za krótko. Mam nadzieję, że jeszcze tu wrócę. Leciałam liniami Wizz Air, można znaleźć naprawdę tanie loty do stolicy Włoch. Ja zawsze korzystam z wyszukiwarki lotów Skyscanner.