Wodospad Niagara – Kanada

Wiecie co najbardziej kocham w podróżach? Pozwalają mi zobaczyć na własne oczy miejsca, o których uczyłam się w szkole, które widziałam na obrazkach i myślałam, że jest to tak strasznie daleko, że pewnie nigdy nie będzie mi dane podziwiać ich na żywo. A jednak świat staje się coraz „mniejszy” i łatwiejszy do zdobycia. Wcale nie trzeba być milionerem, aby spełniać własne marzenia. Im więcej rzeczy widzę, tym bardziej wierzę, że zobaczę jeszcze więcej! 1,5 miesiąca w USA było super przygodą życia!

Wodospad Niagara leży na granicy dwóch ogromnych krajów – Kanady i USA. Mimo że ja przyleciałam do Stanów, wodospad zobaczyłam od strony kanadyjskiej. W USA większość czasu spędziłam u rodziny w Michigan w okolicach miasta Detroit, więc wszystkie moje wyprawy zaczynały się w właśnie stąd. Do Kanady pojechaliśmy samochodem z moją rodzinką, która mieszka tutaj już od 17-stu lat. Podróż z Detroit do wodospadu zajmuje około 4 godzin jazdy, choć na mapie wydaje się to tak bliziutko.

Jedno jest pewne – wodospad trzeba zobaczyć na żywo, bo na zdjęciach nie widać jego potęgi i prawdziwego uroku. Warto uzbroić się w płaszcz przeciwdeszczowy, bo przy Niagarze ciągle „pada”. Mimo, że pogoda była super i świeciło słońce, to odbijająca się woda zalewa niektóre części turystycznego deptaka.

Wodospad Niagara (ang. Niagara Falls) to tak naprawdę 3 wodospady, a nie jeden! Po stronie amerykańskiej znajdują się kaskady o nazwie American Falls i American Bridal Veil (amerykański welon panny młodej) – ponad 60 m wysokości i 300 m szerokości. Ten najbardziej znany i największy znajduję się po stronie kanadyjskiej i nazywa się Horseshoe Falls (podkowa) i ma ponad 50 m wysokości i aż 790 m szerokości!

Niestety taki widok miałam na główny wodospad, ale można sobie wyobrazić z jaką siłą ta woda spływa.

Wodospad amerykański i most tęczowy łączący Kanadę z USA

Turyści podziwiający wodospad od strony amerykańskiej
Za 14 $ można podpłynąć statkiem pod sam wodospad

WODOSPAD NIAGARA -> CIEKAWOSTKI

  • Wodospad Niagara tworzy rzeka o tej samej nazwie płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, która pokonuje prawie stumetrową różnice poziomów przelewając z każdą sekundą ponad dwa miliony litrów wody.
  • Każdej minuty przez wodospad przepływa wystarczająca ilość wody, aby napełnić nią 68 basenów olimpijskich.
  • Blisko połowa wody z wodospadu jest odprowadzana i zasila dwie elektrownie, zarówno po stronie kanadyjskiej, jak i amerykańskiej.
  • Niagara otoczona jest bliźniaczymi miastami o tej samej nazwie: kanadyjskim Niagara Falls, Ontario oraz amerykańskim Niagara Falls, Nowy Jork.
  • Nocą wodospady Niagara podświetlają dziesiątki kolorowych reflektorów, a zabarwione ich blaskiem masy wody spadają w ciemność, tworząc niezwykły widok.
    Iluminacjom towarzyszy widowisko tupu “światło i dźwięk”, gdzie w rytm muzyki zmieniają się kolory i zabarwienia wodospadu.

NIAGARA FALLS I LAS VEGAS?

Miasteczko po stronie kanadyjskiej jest jak mini Las Vegas (o prawdziwym Las Vegas już niedługo na blogu ;)) – pełne kolorów, postaci z filmów i budynków w dziwnych kształtach. Nie brakuje tutaj kasyn, wesołego miasteczka, wielu barów i restauracji.

Kierując się główną uliczką miasteczka dotrzemy na górę skąd możemy podziwiać piękny widok, a potem zjechać na dół kolejką/windą za 2,5 dolara. 😉