Side - starożytne miasto w Turcji

Side – starożytne miasto w Turcji

Side to niewielkie miasto położone na południu Turcji pomiędzy Antalyą i Alanyą. Jest to popularne miejsce wypoczynkowe dla turystów z dostępem do Morza Śródziemnego, ale przede wszystkim wspaniale zachowane antyczne miasto.

Polecam osobom, które są nastawione głównie na wypoczynek i zwiedzanie. Na pewno nie jest to miejsce imprezowe tak jak Alanya, w której byłam ponad 10 lat temu. Side to idealne miejsce na przyjazd z dzieckiem. 🙂

Side w starożytności było pod panowaniem różnych państw, dlatego znajdziemy w nim zabytki z czasów hellenistycznych oraz rzymskich. Najciekawsze z nich to:

Teatr Rzymski

Najlepiej zachowana antyczna budowla w mieście, został wybudowany w II w. n.e. w miejscu wcześniejszego teatru hellenistycznego. Na widowni teatru mogło zasiąść ok. 15 tysięcy osób. Odbywały się tu między innymi walki gladiatorów i pokazy z dzikimi zwierzętami.

Teatr jest otwarty codziennie dla zwiedzających – koszt to 20 TL (ok. 20 zł)

Świątynia Apollina, Ateny i Mena

Położone są na końcu półwyspu. Najbardziej znana i najczęściej fotografowana to świątynia Apollina, stała się ona symbolem miasta. Czytałam w internecie, że wstęp na ich teren jest płatny, natomiast my byliśmy pod koniec marca i żadnych opłat nie ponosiliśmy.

Zabytki Side porozrzucane są po całym miasteczku, warto poświęcić na to co najmniej pół dnia. Side jest małym miastem, więc najlepiej poruszać się po nim na piechotę. Ponadto co wymieniłam, w Side natrafimy także na inne świątynie (bogini Tyche, boga Dionizosa), szpital bizantyjski, budynek Nimfeum do którego doprowadzano wodę z gór Taurus systemem akweduktów,  bramę monumentalną, a nawet pozostałości domów mieszkalnych i wiele innych budowli z czasów starożytnych.

Oprócz wstępu do Teatru, nigdzie więcej nie płaciliśmy za wejście. Na pewno trzeba zapłacić za wstęp do Muzeum Archeologicznego Side, natomiast nam nie wystarczyło już czasu aby tam wejść.

W Side starożytność miesza się z nowoczesnością, między ruinami stoją nowe budynki. Wygląda to naprawdę wyjątkowo – oglądasz ruiny sprzed naszej ery, a obok stoi najpopularniejsza restauracja na świecie – Mc Donald’s. 🙂

Przed przyjazdem do Turcji, spodziewałam się, że będziemy ciągle zaczepiane (ja i moja siostra) przez natrętnych Turków próbujących coś sprzedać. Muszę przyznać, że obecnie Turcja to bardzo cywilizowany kraj pełen życzliwych ludzi zawsze chętnych do pomocy. Mimo, że nasz hotel położony był ok. 5 kilometrów od centrum Side, to prawie wszędzie poruszaliśmy się na piechotę. Nowe chodniki i ścieżki rowerowe, wzdłuż których rosną drzewa pomarańczowe, zachęcają do spacerów. Kolejny plus to czystość! Nie widziałam żadnych śmieci na ulicach. Gdy byliśmy na zakupach oczywiście, że sprzedawcy próbowali nas namówić na zakup i trzeba było się targować jak to u nich bywa, jednak nie było to tak namolne jak np. w Egipcie. Gdy mówiłyśmy, że nie jesteśmy zainteresowane to nam odpuszczali. Pomiędzy Side a hotelami jeżdżą busiki, którymi warto się przejechać, gdy nogi odmówią posłuszeństwa (tak jak nam po 10 kilometrach spacerów ;)), koszt to tylko 3 liry (3 TL) lub 1 dolar, czy euro. Taki busik zatrzyma nam się nawet w połowie drogi pomiędzy przystankami – wystarczy pomachać (nie to co w Polsce).

I na koniec -> najbardziej opłaca się robić zakupy w tureckich lirach. 🙂 Nam udało się wymienić dolary po bardzo dobrym kursie.

TEATR RZYMSKI

NIMFEUM

ŚWIĄTYNIA APOLLINA

MUZEUM SIDE

BRAMA MONUMENTALNA

Starożytność vs Nowoczesność 🙂

Plac zabaw też był! 🙂

Przerwa na herbatkę turecką i świeżo-wyciskany sok pomarańczowy